2015.09.19 – Nowe tabernakulum

W sobotę 19 września 2015 r. zostało zainstalowane w naszym kościele nowe pancerne tabernakulum. Zostało ono wykonane w Tarnowie na zamówienie. Jego koszt to 8.200 zł.

Dzięki ten inwestycji na tabernakulum nie wskazuje już tylko wieczna lampka, ale jest ono widoczne z daleka. Miejsce przebywania Chrystusa zwraca większą uwagę wszystkich modlących się. Umieszczono je niżej dzięki czemu ks. może swobodniej postawić na nim monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Ponadto drzwiczki nie są małe i ciasne jak w poprzednim ale dwuskrzydłowe i na całą szerokość przez co jest łatwiejszy dostęp do środka. Kolejną istotną korzyścią jest jego większa pojemność, przez co w okresie Świąt nie będzie problemu umieścić w nim większą ilość puszek, co było trudne dotychczas.
Warto jeszcze wspomnieć, że zgodnie z przepisami zostało ono przymocowane do ołtarza, co ma dodatkowo zabezpieczyć to nowe mieszkanie Chrystusa.
Poprzednie tabernakulum, jeśli będzie taka możliwość zostanie zamontowane w ołtarzu głównym w kościele św. Zofii, gdyż tam jest jest tylko drewniane, co jest niezgodne z obecnymi przepisami.